czwartek, 14 grudnia 2017

10 faktów o interakcjach ziół z lekami

Ze wszystkich rzeczy posiadanych przez człowieka za najcenniejsze można uznać zdrowie. Gdy jest z nim wszystko w porządku, żyje się dość beztrosko. Inaczej mają się sprawy, gdy zaczynamy chorować – wówczas wszystko się sypie, a chęć do dalszego życia powoli gaśnie. Niektórzy tak bardzo chcą dojść do siebie, że zaczynają leczyć się również na własną rękę za pomocą ziół w różnej formie – najczęściej bez odpowiedniej wiedzy i konsultacji. W efekcie obydwie terapie nakładają się na siebie nawzajem, co często skutkuje pewnymi interakcjami, które uderzają nie w chorobę, a w nasze zdrowie!

Wybrałem dziesięć szczególnie interesujących interakcji ziół z lekami. Nie są to oczywiście wszystkie istniejące; wiele jest dobrze udokumentowanych, część ma oparcie w pojedynczych badaniach i przypadkach – żadnej nie można zignorować. Ryzyko w tej grze rzadko się opłaca. 
Spodobał Ci się mój blog?
Polub fanpage Manuału Zielarskiego i udostępnij na Facebooku mój post!

4 komentarze:

 1. W przypadku dziurawca, dla wielu kobiet istotne będzie również, że niestety może wpływać na antykoncepcję hormonalną.

  Bardzo ciekawy i ważny temat, zapewne w dużym stopniu jeszcze nieodkryty.
  Uwielbiam takie ciekawostki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, nie powinno stosować się razem dziurawca i antykoncepcji hormonalnej, głównie wymienia się tutaj desogestrel i noretysteron. Co nie oznacza, że nie wolno - bo jeżeli jest taka potrzeba, można go stosować, ale zmieniają się dawki i skuteczność. Coś za coś.

   Dziękuję za miłe słowa!
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Nie powinno się stosować antykoncepcji hormonalnej. Można sobie poważnie zaszkodzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nauka poszła do przodu, terapie hormonalne są o wiele bezpieczniejsze niż kiedyś. O tym, czy powinno się stosować taką antykoncepcję, decyduje lekarz o odpowiedniej specjalizacji.

   Usuń