Archidoxis Magica i inne traktaty


Czym jest "Archidoxis Magica i inne traktaty"?

"Archidoxis Magica i inne traktaty" to przekład trzech szesnastowiecznych traktatów Phillippusa Aureolusa Theophrastusa Bombastusa von Hohenheima, znanego szerzej jako Paracelsus. Autorem tłumaczenia jest Bartłomiej Byczkiewicz, założyciel Manuału Zielarskiego. 

Co wchodzi w skład "Archidoxis Magica i innych traktatów"?

Książka jest złożona z trzech traktatów: 
- De Spiritibus Planetarum - O sile planet - typowy traktat alchemiczny
- De Occulta Philosophia - O filozofii okultystycznej - dzieło dotyczące magii, duchowości, medycyny oraz popularnych wierzeń
- De Medicina Coelesti, znanego również jako Archidoxis Magica - O niebiańskiej medycynie - tekst skupiający się na medycynie ściśle związanej z astrologią i alchemią

Przekładu dokonałem w oparciu o wydanie łacińskie Gerdarda Dorna (Bazylea, 1570) oraz wierne tłumaczenie angielskie Roberta Turnera (Londyn, 1656).

Ponadto wydanie będzie opatrzone niezbędnymi grafikami, słownikiem pojęć trudnych (Dopowiedzenie) oraz dodatkowym artykułem Aleksandra Smakosza: "Metody konserwacji żywności, oraz receptury na konfitury zawarte w Traité des fardements et des confitures (Lyon, 1522) autorstwa Michela De Nostredame".

Dlaczego zdecydowałeś się przetłumaczyć akurat te dzieła?

Wszyscy znamy frazę o tym, iż wszystko jest trucizną a efekt zależy od dawki. Oprócz tego powiedzonka nie możemy zacytować, ani dodać niczego innego, przez co brzmi ono niezwykle obłudnie. Paracelsus mimo rozpoznawalnego nazwiska jest postacią tajemniczą dla ogółu, zaś jego poglądy dotyczące różnych dziedzin, zjawisk i zagadnień są zupełnie nieznane. Czy tak wybitna i zasłużona jednostka zasłużyła na przeżycie w świadomości współczesnych jako autor jednego hasełka? Według mnie nie. Paracelsus pozostawił po sobie bogatą spuściznę, przez co mogłem wybierać i przebierać. Postanowiłem skupić się na wyżej wymienionych traktach, gdyż są wysoce charakterystyczne i specyficzne: ukazują ów wielkiego badacza jako alchemika (I), obserwatora i krytyka (II) oraz lekarza i astrologa (III).

Kto pomaga Ci w tym przedsięwzięciu?

Jest to projekt jednoosobowy - jestem autorem, tłumaczem, grafikiem, DTPowcem i specjalistą od marketingu. Jednakże jestem zobowiązany wspomnieć o Aleksandrze Smakoszu i jego dodatkowym tekście oraz o wydawnictwie self-publishingu Ridero.

Chciałbym przeczytać książkę. Skąd ją wziąć?

Dzięki usługom oferowanym przez Ridero, "Archidoxis Magica i inne traktaty" będzie można zakupić w formie elektronicznej na czytniki (EPUB/MOBI/FB2) oraz papierowej poprzez stronę wydawnictwa. Książka pojawi się także w wybranych księgarniach internetowych. Odpowiednie linki zostaną umieszczone w tym miejscu.

Książka jest dostępna w księgarni Ridero: "Archidoxis Magica..." w Ridero

Książka liczy 151 stron, zawiera 53 monochromatyczne ilustracje, dlatego odradzam kupno wersji kolorowej - wystarczy czarno-biała
Cena wersji elektronicznej: 13,65 zł | Cena wersji papierowej cz-b.: 34,34 zł

Co za to masz?

Chwałę, poczucie spełnionego obowiązku, umocnienie swojego nazwiska i zwiększenie jego rangi oraz 10 złotych minus podatki od egzemplarza, niezależnie od formy. Zgromadzone w ten sposób środki zostaną przeznaczone na potrzeby Manuału Zielarskego: opłacenie domeny, stworzenie porządnej strony internetowej oraz wyposażenie biura/pracowni zielarskiej. 

Mam pytanie/wątpliwość; chciałbym podziękować/zaoferować pomoc/współpracę...

Wszelkie informacje i dane dzięki którym skontaktujesz się ze mną (oraz poznasz mnie bliżej) znajdują się w zakładce "Współpraca/Kontakt" oraz "O Autorze". Oczywiście serdecznie dziękuję za każdą próbę kontaktu, e-mail czy komentarz! :)

Czy dostanę autograf?

Będzie to dość trudne, jednak czasem opuszczam swoje miejsce pracy i wyruszam udzielić wykładu (najbliższy termin: Łódź, 1-2 grudnia, Hotel Grand). Wówczas z przyjemnością podpiszę się na egzemplarzu papierowym!

Okładka "Archidoxis Magica..."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz